Mimo tego, że na nasz wygląd wpływają głównie geny, to jednak odpowiednia dieta i aktywność fizyczna mają decydujący wpływ na nasz wygląd i zwalczanie niechcianych mankamentów figury. Dlatego zanim zaczniesz się odchudzać, poznaj swój typ figury, a co za tym idzie – swój typ otyłości. W kolejnym artykule przybliżamy sylwetkę typu “gruszka”. To kolejny, po figurze jabłko, najczęściej występujący rodzaj kobiecej sylwetki.
Kobiety o figurze gruszki – charakterystyka
U kobiet o tym typie budowy ciała to jajniki „przejęły kontrolę” i zadecydowały o takim kształcie organizmu. Dlatego w przypadku tycia tłuszcz odkłada się w „kobiecych” miejscach – pośladkach, biodrach, piersiach. Sylwetka ta charakteryzuje się wyraźnie podkreślonym zarysem ciała wokół bioder i pośladków, pełnymi udami, szeroką miednicą, szczupłą talią. Przybiera wówczas charakterystyczny kształt gruszki.
Duże skupiska tkanki tłuszczowej w okolicy bioder sprzyjają nadprodukcji estrogenów, co prowadzi do otyłości pośladkowo-udowej i innych konsekwencji zdrowotnych. Kobiety o tym typie budowy często mają cellulit. Częściej także występują u nich endometrioza (czyli choroba polegająca na rozroście błony śluzowej macicy poza jamą macicy; występuje najczęściej u kobiet w wieku rozrodczym) i mięśniaki macicy. Nierzadko miewają kłopoty ze snem, budzą się zmęczone. Zdarzają się im wzdęcia i zaparcia.
Dieta dla sylwetki typu gruszka
Osoby typu G podczas śniadania zadawalają się bądź tylko czarną kawą, bądź jedzą obfity posiłek pełen słodkości. Często poszczą przez cały dzień, by pofolgować apetytowi późnym wieczorem, kiedy poziom przemiany materii jest u nich najwyższy.
Ich dieta obejmować powinna lekkie śniadania, zdrową przekąskę między 10. a 13. godziną, kiedy występuje pierwszy kryzys energetyczny, lekki, wczesny obiad i kolację najpóźniej o 19. Najlepsze dla gruszek są produkty ubogie w tłuszcze. Powinny z kolei jeść takie, które zawierają dużą ilość błonnika, dodatkowo zmniejszającego wchłanianie tłuszczów. Dietetycy zalecają też spożywanie dużej ilości surowych warzyw i owoców. Dieta gruszek powinna być też uboga w produkty zawierające sól.
Kobieta o figurze typu “gruszka” może długo czekać na efekt wyszczuplenia, bowiem jej organizm z oporem pozbywa się tkanki tłuszczowej zgromadzonej wokół bioder, pośladków i ud, hormonalnie zaprogramowanej do wykorzystania w okresie ciąży i karmienia piersią.
Poznaj inne typy figury: